2011 Award Recipient Citations

ACS Award for Achievement in Research for the Teaching and Learning of ChemistryDavid F. TreagustFor identifying learning difficulties in a wide range of conceptual areas and elucidating the role of multiple representations in effective teaching and learning chemistry concepts.
ACS Award for Affordable Green Chemistry Richard P. WoolFor developing triglyceride-based oils as a platform for the synthesis of structurally strong polymers from renewable resources.
ACS Award for Computers in Chemical and Pharmaceutical Research Thom H. Dunning, Jr.For developing techniques for electronic structure calculations, applications to molecular structure, energetics and reactivity, and leadership of institutions at the forefront of computational science.
ACS Award for Creative Advances in Environmental Science and Technology Morel FrancoisFor work at the cutting edge of water chemistry and biogeochemistry and providing an essential basis for informed environmental decision making.
ACS Award for Creative Invention Jeffery C. BrickerFor innovative insights and a fundamental approach to catalysis that have led to a long list of patents and produced important commercially proven technologies.
ACS Award for Creative Work in Fluorine Chemistry Alain TressaudFor major discoveries in the field of solid state fluorine chemistry, in particular for correlations between structures and properties.
ACS Award for Creative Work in Synthetic Organic Chemistry David W.C. MacMillanFor defining the new field of organo-catalysis through development of powerful new methods of synthesis, including the new activation pathways SOMO and photoredox catalysis.
ACS Award for Creative Research and Applications of Iodine ChemistryViktor V. ZhdankinFor pioneering work on the development and use of new hypervalent iodine reagents that is nationally and internationally recognized. His science and leadership in the field inspire others to seek applications of such reagents in organic chemistry.
ACS Award for Distinguished Service in the Advancement of Inorganic Chemistry Charles P. CaseyFor service to inorganic chemistry, the ACS, and the national science community and for outstanding contributions to teaching and research in organometallic chemistry.
ACS Award for Encouraging Disadvantaged Students into Careers in the Chemical Sciences Wilfredo ColónFor extraordinary commitment to engaging the minds of high school and undergraduate students through personal mentoring and creation of new programs providing research opportunities in chemistry.
ACS Award for Encouraging Women into Careers in the Chemical Sciences Mamie W. MoyFor limitless passion and dedication for sharing the art of chemistry with teachers and students alike. For always striving to encourage women in the sciences and for courage in promoting diversity.
ACS Award for Research at an Undergraduate Institution Gregory J. GrantFor outstanding contributions to the professional development of undergraduate students based on conscientious mentoring and sustained research productivity in synthetic inorganic chemistry.
ACS Award for Team Innovation Patricia BurnsFor the emulsion aggregation toner technology, a breakthrough in the chemistry and chemical processing of preparing toner materials via a nanotechnology approach.
ACS Award for Team Innovation Chieh-Min ChengFor the emulsion aggregation toner technology, a breakthrough in the chemistry and chemical processing of preparing toner materials via a nanotechnology approach.
ACS Award for Team Innovation Grazyna Kmiecik-LawrynowiczFor the emulsion aggregation toner technology, a breakthrough in the chemistry and chemical processing of preparing toner materials via a nanotechnology approach.
ACS Award for Team Innovation Tie Hwee NgFor the emulsion aggregation toner technology, a breakthrough in the chemistry and chemical processing of preparing toner materials via a nanotechnology approach.
ACS Award in Analytical Chemistry Christie G. EnkeFor seminal contributions in the areas of electrochemistry, conductometry, mass spectrometry, chemical instrumentation, computer- controlled instrumentation, and education in analytical chemistry.
ACS Award in Applied Polymer Science Krzysztof MatyjaszewskiFor developing controlled radical polymerization, a powerful synthetic technique that enables preparation of commercially produced polymers with precisely controlled structures.
ACS Award in Chromatography Purnendu DasguptaFor pioneering studies in ion chromatography that form the cornerstones of its present-day practice.
ACS Award in Colloid and Surface Chemistry Dennis C. PrieveFor inventing total internal reflection microscopy to measure very weak colloidal interactions and study confined Brownian motion.
ACS Award in Industrial Chemistry John A. Lowe IIIFor discovering the first small-molecule antagonist of the Substance P (NK-1) receptor and for discovering Geodon (ziprasidone) for the treatment of schizophrenia.
ACS Award in Inorganic Chemistry Robert J. CavaFor seminal contributions to the discovery and understanding of new inorganic materials exhibiting an extraordinarily rich variety of electronic and magnetic properties.
ACS Award in Organometallic Chemistry Peter T. WolczanskiFor pioneering investigations of the syntheses and reactivity of very low coordinate transition metal complexes that perform remarkable and fundamentally important chemical transformations.
ACS Award in Polymer Chemistry Klaus MuellenFor outstanding accomplishments in the synthesis and characterization of multicyclic aromatic compounds and polymers for photonic and electronic applications.
ACS Award in Pure Chemistry Melanie S. SanfordFor developing novel transition metal catalyzed reactions of arene, alkane and alkene substrates for applications in organic synthesis.
ACS Award in Separations Science and Technology Robin D. RogersFor his influential role in the expansion of interest in ionic liquids, effectively kick starting research into their application to clean separations.
ACS Award in the Chemistry of Materials Debra R. RolisonFor developing novel multifunctional ultraporous materials for battery, fuel cell, and sensing technologies and for fundamental studies into structure–property relationships in nanostructured materials.
ACS Award in Theoretical Chemistry Nicholas C. HandyFor the formulation, development, implementation, testing, and applications of state-of-the-art methods in molecular electronic structure theory.
Award for Volunteer Service to the American Chemical Society Zaida C. Morales-MartinezFor exemplifying the utmost qualities of an ACS volunteer: She is enthusiastic and dedicated, with ideas, a vision, and the ability to transform those ideas and vision into a more integrated and better Society.
Roger Adams Award in Organic ChemistryRobert H. GrubbsFor outstanding contributions to synthetic, mechanistic, and catalytic organic chemistry.
Alfred Bader Award in Bioinorganic or Bioorganic ChemistryStephen B. H. KentFor developing chemical protein synthesis based on modern ligation methods and for applying total synthesis to the elucidation of the molecular basis of protein function.
Earle B. Barnes Award for Leadership in Chemical Research Management Uma ChowdhryFor dynamic leadership of DuPont's transition into new synthetic materials through biotechnology and nanotechnology and global expansion of the company's technical programs.
Ronald Breslow Award for Achievement in Biomimetic Chemistry Kevan M. ShokatFor developing powerful chemical tools to probe signal transduction and regulatory networks in cells.
Herbert C. Brown Award for Creative Research in Synthetic Methods Akira SuzukiFor discovering and developing the Pd-catalyzed coupling of organoboranes with organic halides under basic conditions, one of synthetic chemistry's most important reactions.
James Bryant Conant Award in High School Chemistry Teaching Jesse D. BernsteinFor being a master teacher, a champion of demonstrations and laboratory programs, a teacher of teachers, and a dedicated contributor to education in chemistry.
Arthur C. Cope AwardNicholas J. TurroFor laying the foundations for modern organic photochemistry, supramolecular photochemistry, and spin chemistry though his imaginative and pioneering research and for inspiring generations of students.
Arthur C. Cope Scholar AwardsZhenan BaoFor advancing the chemistry and understanding of organic semiconductors for electronics and energy applications
Arthur C. Cope Scholar AwardsCraig J. HawkerFor transforming polymer chemistry, discovering convergent dendrimer synthesis, enabling living radical polymerization, and access to efficient orthogonal polymer transformations through "click" chemistry.
Arthur C. Cope Scholar AwardsSeth R. MarderFor seminal contributions to the theory-inspired design, synthesis, characterization, and application of organic second- and third-order nonlinear optical, photorefractive, and electronic materials.
Arthur C. Cope Scholar AwardsAndrew J. PhillipsFor outstanding accomplishments in natural product total synthesis and synthetic methodology.
Arthur C. Cope Scholar AwardsDavid CrichFor contributions to methodology development and mechanistic investigation in the fields of synthetic carbohydrate and free radical chemistry.
Arthur C. Cope Scholar AwardsTobin MarksFor synthetic and mechanistic contributions to novel catalysts for precision hydrofunctionalization and polymerization processes, as well as to advances in organic electronics and optoelectronics.
Arthur C. Cope Scholar AwardsKeiji MaruokaFor discovering and commercially developing chiral phase-transfer catalyst (Maruoka Catalyst®) for artificial amino acid synthesis.
Arthur C. Cope Scholar AwardsSuzanne WalkerFor chemoenzymatic characterization of glycosyl transfer steps in bacterial cell wall biosynthesis as antibiotic targets, and for the mode of action of and biosynthesis of antibiotics.
Arthur C. Cope Scholar AwardsVy M. DongFor providing innovative catalytic methods for the activation of carbon hydrogen bonds, olefins, and carbon dioxide.
Arthur C. Cope Scholar AwardsMartin D. BurkeFor providing the foundation for his pioneering vision of molecular prosthetics and developing the powerful iterative cross-coupling synthesis strategy and illuminated fundamentals of the amphotericin ion channel.
Elias J. Corey Award for Outstanding Original Contribution in Organic Synthesis by a Young Investigator Jeffrey W. BodeFor developing unprecedented synthetic methods of practical value for the construction of diverse organic molecules.
F. Albert Cotton Award in Synthetic Inorganic Chemistry Alan L. BalchFor pioneering work on fullerenes, metal clusters, metalloporphyrins, and polynuclear transition metal complexes, advancing our understanding of their chemical reactivity, bonding, and structures.
Peter Debye Award in Physical Chemistry Louis E. BrusFor pioneering spectroscopic studies of molecules and nanostructures.
Frank H. Field and Joe L. Franklin Award for Outstanding Achievement in Mass Spectrometry Robert J. CotterFor innovations in TOF MS, which included the curved-field reflectron, delayed extraction, miniaturization, and tandem TOF; anticipated MALDI TOF-TOF MS for proteomics.
Francis P. Garvan - John M. Olin Medal Sherry J. YennelloFor local and national leadership roles to create programs that address and remove the causes that have traditionally impeded the progress of women scientists.
James T. Grady - James H. Stack Award for Interpreting Chemistry for the Public Theodore W. GrayFor original ways of bringing the wonder of chemistry to the public: periodic tables, Popular Science columns, and two books, The Elements and Mad Science.
Ernest Guenther Award in the Chemistry of Natural Products Robert WilliamsFor creative and judicious deployment of natural products total synthesis to interrogate hypotheses concerning the biomechanism and/or biosynthesis of complex, biologically significant natural products.
E.B. Hershberg Award for Important Discoveries in Medicinally Active SubstancesRichard B. SilvermanFor the invention of the blockbuster drug LyricaTM (pregabalin), the first FDA-approved drug for diabetic neuropathy, postherpetic neuralgia, and fibromyalgia.
Joel Henry Hildebrand Award in the Theoretical and Experimental Chemistry of Liquids Geraldine L. RichmondFor pioneering applications of nonlinear optical spectroscopies and modeling of liquid surfaces and the resulting new understanding of water structure and bonding at liquid interfaces.
Ralph F. Hirschmann Award in Peptide Chemistry David J. CraikFor discovering and largely developing the field of cyclotides and circular peptide toxins, which promise to revolutionize the field of peptide drugs.
Claude S. Hudson Award in Carbohydrate ChemistryRichard R. SchmidtFor synthesizing all classes of carbohydrates and successfully producing complex molecules of the highest biological relevance.
E. V. Murphree Award in Industrial and Engineering Chemistry Norman N. LiFor developing chemical engineering separation principles and technologies and innovative applications to industrial processes in chemical and petroleum industries.
Nakanishi PrizeC. Dale PoulterFor pioneering studies of biological reactions and their enzyme catalysts through development and use of labeled compounds, substrate analogues, and analytical techniques.
Nobel Laureate Signature Award for Graduate Education in Chemistry Pingwu DuFor outstanding work on artificial photosynthesis and the development of new molecularly based systems for the light-driven production of hydrogen from protons in water.
Nobel Laureate Signature Award for Graduate Education in Chemistry Richard EisenbergFor outstanding work on artificial photosynthesis and the development of new molecularly based systems for the light-driven production of hydrogen from protons in water.
James Flack Norris Award in Physical Organic Chemistry Weston T. BordenFor key insights into physical organic chemistry and the creative use of molecular orbital theory to understand organic reactions and reactive intermediates, especially diradicals.
George A. Olah Award in Hydrocarbon or Petroleum Chemistry Lawrence T. ScottFor groundbreaking work on polycyclic aromatic hydrocarbons, culminating in the first directed chemical synthesis of buckminsterfullerene, C60.
Charles Lathrop ParsonsMichael E. StremFor contributions to the future of the chemical enterprise through innovative international programs for young chemists and groundbreaking initiatives, forging new collaborations between business and education.
Priestley Medal Ahmed H. ZewailFor developing revolutionary methods for the study of ultrafast processes in chemistry, biology, and materials science.
George C. Pimentel Award in Chemical Education William R. RobinsonFor contributions to chemical education at all levels as chemist, author, active member of the ACS Division of Chemical Education, and chemical education research director.
Glenn T. Seaborg Award for Nuclear Chemistry David J. MorrisseyFor outstanding contributions to the characterization of intermediate energy heavy-ion reactions and the study of the projectile-like fragments from such reactions.
Gabor A. Somorjai Award for Creative Research in Catalysis Harold H. KungFor outstanding contributions to the fundamental understanding of catalytic phenomena and innovative design of novel catalytic structures.
E. Bright Wilson Award in Spectroscopy Veronica VaidaFor elegantly demonstrating with spectroscopy the role of photochemical processes in atmospheric chemistry in new and original ways.
Ahmed Zewail Award in Ultrafast Science and Technology Charles B. HarrisFor pioneering the application of ultrafast techniques to the study of chemical reaction dynamics in liquids and electron dynamics on surfaces and at interfaces.
National Fresenius AwardMelanie SanfordFor pioneering studies of novel high oxidation state organometallic complexes of fundamental importance to inorganic chemistry and organic synthesis.