Fall 2022 Governance Meetings

The list below contains information for governance meetings as of July 15, 2022.  If you would like to add, update, or highlight an error/omission, please contact secretary@acs.org

Printable Schedule

Advisory Board for the ACS GCI® Laura Pence Hybrid/Closed 23-Sep TBD Jitesh Soares
Analytical Reagents (D1) Tom Tyner Hybrid/Closed 11-Oct 8:30-4:00 ET Sara Tenney
Analytical Reagents (D2) Tom Tyner Hybrid/Closed 12-Oct 8:30-12:00 ET Sara Tenney
Board of Directors (D1) Paul Jagodzinski Hybrid/Executive 19-Aug 9:30-6:00 CT Flint Lewis
Board of Directors (D2) Paul Jagodzinski Hybrid/Executive 20-Aug 1:00-6:00 CT Flint Lewis
Board of Directors Regular Session Paul Jagodzinski Hybrid/Open 21-Aug 12:00-1:00 CT Flint Lewis
Budget and Finance William Greenlee Hybrid/Executive 20-Aug 8:00-12:00 CT Al Horvath
Chemical Safety Samuella Sigmann Hybrid/Executive and Open 21-Aug 8:00-10:00 CT Marta Gmurczyk     
Chemistry and Public Affairs Kevin Kuhn Hybrid/Executive 20-Aug 9:00-2:30 CT Caroline Trupp Gil
Chemistry and Public Affairs Kevin Kuhn Hybrid/Open 20-Aug 2:30-4:00 CT Caroline Trupp Gil
Chemists with Disabilities Michelle Cummings In-Person/Open 21-Aug 8:00-4:30 CT Paula Christopher
Committee on Committees (Elected) Diane Krone Virtual/Open 10-Aug 3:30-4:30 ET Alicia Harris
Community Activities (D1) Lori Stepan Hybrid/Executive 21-Aug 1:00-5:00 ET Lily Raines
Community Activities (D2) Lori Stepan/ Matthew Reichert Hybrid/Open w/ LSAC 23-Aug 2:00-3:00 CT Lily Raines
Constitution and Bylaws Keith Vitense Hybrid/Open 21-Aug 1:00-4:00 CT Amy Yam
Corporation Associates Don S. Wardius Hybrid/Open 22-Aug 7:00 AM-2:00 CT Christine Schmidt
Council Angela Wilson/Donna Friedman  Hybrid/Open 24-Aug 10:00 CT Flint Lewis
Council Policy Committee (Elected) Angela Wilson/Donna Friedman  Hybrid/Executive and Open 22-Aug 10:00 CT Flint Lewis
CPC Long-Range Planning Subcommittee Donna Friedman Virtual/Closed 16-Aug 2:00 ET Semora Smith
Divisional Activities (D1) Sheila M. Murphy Hybrid/Executive 20-Aug 4:00-6:00 CT Kevin McCue
Divisional Activities (D2) Sheila M. Murphy Hybrid/Executive 21-Aug 7:30-12:00 CT Kevin McCue
Divisional Activities (D3) Sheila M. Murphy Hybrid/Executive 22-Aug 4:00-5:30 CT Kevin McCue
Economic and Professional Affairs Eric Bruton Hybrid/Closed and Open 20-Aug 7:00-6:00 CT Tom Halleran
Education Carmen Gauthier Hybrid/Executive 19-Aug 9:30 CT LaTrease Garrison
Education Carmen Gauthier In-person/Open 21-Aug 4:00 CT LaTrease Garrison
Environmental Improvement Elise Fox Hybrid/Executive 20-Aug 7:30-6:00 CT Ray Garant
Ethics William W. Leong Hybrid/Executive 21-Aug TBD Keri Travis
International Activities Sergio Nanita Virtual/Executive and Open 20-Aug TBD Stephanie Sonkin
Local Section Activities W. Matthew Reichert Hybrid/Executive 20-Aug 10:00-5:00 CT Mark O’Brien
Meetings & Expositions Rick Ewing Hybrid/Executive 20-Aug 11:00-4:00 CT LaTrease Garrison
Membership Affairs Laura Sremaniak Hybrid/Executive and Open 21-Aug 7:00-5:00 CT Steven Meyers
Minority Affairs Reni Joseph Hybrid/Executive 21-Aug 8:30 CT Racquel Jemison
Nomenclature, Terminology and Symbols Tad Whiteside Hybrid/Open 22-Aug 10:00-4:00 CT Molly Strausbaugh     
Nominations and Elections (D1) Julianne M.D. Smist/Kevin Edgar Hybrid/Closed 21-Aug 11:00-3:30 CT Flint Lewis
Nominations and Elections (D2) Julianne M.D. Smist/Kevin Edgar Hybrid/Closed 22-Aug 8:00-11:30 and 12:00-4:00 CT Flint Lewis
Nominations and Elections (D2) Julianne M.D. Smist/Kevin Edgar Hybrid/Open 22-Aug 11:30-12:00 CT Flint Lewis
Patents & Related Matters Carlyn Burton Hybrid/Executive and Open 20-Aug 9:00-6:00 CT Eric Slater
Professional & Member Relations Wayne E. Jones, Jr. Virtual/Executive 5-Aug 2:00 - 4:00 ET Steven Meyers
Professional Training (D1) Scott Reid Hybrid/Executive 19-Aug 9:00-6:00 CT Michelle Brooks
Professional Training (D2) Scott Reid Hybrid/Executive 20-Aug 9:00-6:00 CT Michelle Brooks
Professional Training (D3) Scott Reid Hybrid/Executive 21-Aug 9:00-2:00 CT Michelle Brooks
Professional Training (D3) Scott Reid Hybrid/Open 21-Aug 4:00-5:30 CT Michelle Brooks
Project SEED Bryan W. Boudouris Hybrid/Closed 20-Aug 10:00-5:00 CT Nancy Bakowski
Public Affairs & Public Relations Lee Latimer Virtual/Executive 4-Aug 11:30-1:30 ET Anthony Pitagno
Public Relations and Communications Preston MacDougall Hybrid/Closed and Open 22-Aug 7:30-2:00 CT Emily Abbott 
Publications Christopher Ober Hybrid /Executive 19-Aug 12:00-5:00 CT Debra Davis
Science Matt Fisher Hybrid/Executive and Open 20-Aug 8:00-4:30 CT Ray Garant (interim)
Senior Chemists Robert Yokley Hybrid/Open 22-Aug 8:00 CT Graham Tiller
Senior Chemists Robert Yokley In-Person/Breakfast/Registration 23-Aug 7:30 CT Graham Tiller
Senior Chemists-Younger Chemists Networking with Students Robert Yokley Virtual/Open 18-Sep 2:00 ET Graham Tiller
Strategic Planning Lisa Houston Virtual /NA 11-Aug 11:00 ET Ashley Donovan
Technician Affairs Erin M. Dotlich Hybrid/Closed 21-Aug 1:00-5:00 CT Alvin Collins
Women Chemists Executive Committee Meeting Amy Balija Hybrid/Executive 20-Aug 8:00 CT Semora Smith
Women in the Chemical Enterprise Breakfast Amy Balija In-Person/Breakfast/Registration 22-Aug 7:30 CT Semora Smith
Women Chemists Committee Just Cocktails  Amy Balija In-Person/Open 23-Aug 5:00 CT Semora Smith
Women Chemists Committee-Celebrating 95 Years Luncheon Amy Balija In-Person/Lunch/Registration 23-Aug 12:00 CT Semora Smith
Younger Chemists Katherine (Katie) Johnson Hybrid/Executive 20-Aug 8:00 CT Diego Salazar
Younger Chemists Katherine (Katie) Johnson Hybrid/Open  20-Aug 2:30 CT Diego Salazar
Caucuses and Council Chairs Meeting Format Date Time Staff
District I Katherine L. Lee Hybrid 21-Aug 6:00 CT OSGC
District II Christina Bodurow Hybrid 21-Aug 6:00 CT OSGC
District III Allison Aldridge Virtual 21-Aug 6:00 CT OSGC
District IV Lisa Houston Hybrid 21-Aug 6:00 CT OSGC
District V Lisa Balbes Hybrid 21-Aug 6:00 CT OSGC
District VI Natalie L. McClure Hybrid 21-Aug 6:00 CT OSGC
Divisional Debbie Crans/Mary Engelman Hybrid 23-Aug 6:00 - 7:30 CT OSGC
Council   Hybrid 24-Aug 10:00 - 2:00 CT OSGC