2009 Chemistry Olympiad Top 20 Finalists

The U.S. National Chemistry Olympiad Program proudly announces 20 finalists who have been selected to compete for a spot on the International Chemistry Olympiad team. The students will participate in a Study Camp June 3-18, 2009, at the U.S. Air Force Academy. The top 4 performing students will be selected for the International Chemistry Olympiad competition July 18-29, in Cambridge, England.

Nathan Benjamin (Class of 2009)*
W. H. Harrison High School, IN
Teacher: Jeff Dexheimer
ACS Local Section: Purdue
Coordinator: Bill Bayley
Alex Chang (Class of 2009)*
Torrey Pines High School, CA
Teacher: Valerie Atkinson
ACS Local Section: San Diego
Coordinator: Debbie Tahmassebi
Danny Chiao (Class of 2010)
Acton-Boxborough Regional High School, MA
Teacher: David Baumritter
ACS Local Section: Northeastern
Coordinator: Steve Lantos
Stephen Eltinge (Class of 2011)
Thomas Jefferson High School for Science and Technology, VA
Teacher: Ashley Jones
ACS Local Section: Chemical Society of Washington
Coordinator: Regina Cody
Akhil Jariwala (Class of 2010)
North Carolina School of Science and Mathematics, NC
Teacher: Myra Halpin
ACS Local Section: North Carolina
Coordinator: Myra Halpin
Robin Jia (Class of 2010)
Oak Park and River Forest High School, IL
Teacher: Marlene Rubinow
ACS Local Section: Chicago
Coordinator: David Crumrine/Tracy Mitchell
Claresta Joe-Wong (Class of 2010)
Harvard-Westlake School, CA
Teacher: Christopher Dartt
ACS Local Section: Southern California
Coordinator: Gerald Delker
Krystle Leung (Class of 2011)
Naperville Central High School, IL
Teacher: Steve Wiesbrook
ACS Local Section: Chicago
Coordinator: Crumrine/Tracy Mitchell
Richard Li (Class of 2010)
River Hill High School, MD
Teacher: Barbara Jewett
ACS Local Section: Maryland
Coordinator: Charles Zapf
Colin Lu (Class of 2010)
Vestal High School, NY
Teacher: Tracy Suggs
ACS Local Section: Binghamton
Coordinator: Alexsa Silva
John Rosenberg (Class of 2009)
Barrington High School, IL
Teacher: Karen Enright
ACS Local Section: Chicago
Coordinator: David Crumrine/Tracy Mitchell
Joshua Rozner (Class of 2010)
Bellaire High School, TX
Teacher: J.D. Wilkins
ACS Local Section: Greater Houston
Coordinator: Gerald Gries
Brian Seifried (Class of 2009)
Chamblee High School, GA
Teacher: Pamela Gilbert-Smith
ACS Local Section: Georgia
Coordinator: Scott Lewis
Alexander Siegenfeld (Class of 2011)
Hopkins School, CT
Teacher: Sarah Leite
ACS Local Section: New Haven
Coordinator: Oliver Nicaise
Utsarga Sikder (Class of 2011)
South Brunswick High School, NJ
Teacher: Theresa Farinella
ACS Local Section: North Jersey
Coordinator: Ray Baylouny
Alexander Smith (Class of 2011)
St. Mark’s School, MA
Teacher: Peter Melcher
ACS Local Section: Central Massachusetts
Coordinator: Tari Shea
Geoffrey Smith (Class of 2011)
St. Mark’s School, MA
Teacher: Peter Melcher
ACS Local Section: Central Massachusetts
Coordinator: Tari Shea
Joe Tung (Class of 2011)
Gretchen Whitney High School, CA
Teacher: Paul Bender
ACS Local Section: Southern California
Coordinator: Gerald Delker
Yixiao Wang (Class of 2010)*
Westfield High School, NJ
Teacher: Louis Casagrande
ACS Local Section: North Jersey
Coordinator: Ray Baylouny
Edward Xue (Class of 2010)
Arcadia High School, CA
Teacher: Cheryl Mynster
ACS Local Section: Southern California
Coordinator: Gerald Delker

* Past finalists who participated in the Chemistry Olympiad Study Camp